FANDOM


Španielsko
Éspaňa
Kokr
Spaincizma
Flagbullspain
Španielstan
Základné údaje
Štátné zriadenie Maursko-Cordóbsky chálifát
Úradné jazyky dajaka skomolenina
Hlavné a najväčšie mesto Madriť
Druhé najväčšie mesto Vaľancia
Najvyšší bod Nemajú
Počet obyvateľov 49 258 367 (z toho polovica na mori)
Ostatné
Prezident Prezident hlavy štátu
Národní hrdinovia Filip II.
Zakladateľ štátu Toreador Toreádorez
Mena Europesos (EPS)
Persona non grata Všetci
internet tld .spa
Bird hand
>>Španielska dedina neznamená Španielsku dedinu v Španielsku<<
Spainbird

Španielsky vták.

Ibiza

Jedna z pamiatok.

Španielsko, bývalá arabská provincia, neskôr córdobský chalífát, dnes súčást Európskej únie dalo svetu veci ako španielske vtáčky, alebo kokršpaniela

HistóriaEdit

Berberi a Arabi zo severnej Afriky si v Španielsku hovorili Maurovia. Pred rokom 1000 sa odtrhli od velkoarabskej ríše a vytvorili cordobský chalífát (preto Seat Cordoba).

Po mnohých storočiach sa dostali k moci naši starí známy, Habsburgovci. Král Karči I. vládol nielen Španielsku, ale tiež neapolskému kráľovstvu a Sicílii, Holandsku a obrovským zámorským državám. Bol dedičom tzv. dedičných habsburských krajín v strednej Európe. Našťastie ich prenechal roku 1521-1522 bruselskými zmluvami mladšiemu bratovi Ferdinandovi, inak by nám tu Španieli vládli dodnes.

KoridaEdit

Kravaspain

Býci majú na krku veľké zvonce, aby mohli pracovať aj toreádori s horším zrakom.

Toreador je v Španielsku bežný učebný odbor, obdoba nášho „mäsiar údenár“. Veľký rozdiel je však v porážke býka. Nerobí sa v bitúnku, ale vo zvláštnych arénach. Aby zákazníci nemuseli v rade na mäso stáť, sú vytvorené priestory na sedenie. Pri porážke býka, toreádor pobehuje a krepčí s červeným kusom handry, prípadne s pionierskymi trenírkami. Potom vztyčuje trojnožku, sťahuje býka z kože a porcuje mäso. Zákazníci prichádzajú poporiadku, podľa jednotlivých sektorov hľadiska.

Všetko si samozrejme zákazníci berú surové, pretože vymoženosti ako „domáca zabíjačka“ doposiaľ do Španielska neprenikly.

Španielska čizma čižmaEdit

Fungovala na podobnom princípe ako a drviče kĺbov. Pozostávala z dvoch prehnutých čeľustí, ktoré mali na vnútornej strane výstupky a boli vytvarované tak, aby sa mohli nasadzovať na knipty previnilcov. Po nasadení sa oba diely k sebe sťahovali pomocou skrutiek. Španielska čizma čižma bola podľa hrdelného poriadku Jozefa II a tereziánskeho zákona na stupnici mučenia hneď za drvičom kĺbov a samozrejme len za odmenu.

Španielske pamiatkyEdit

  • Španielska dedina, známa však pravdepodobne len u nás.
  • Seat Cordoba
  • Seat Ibiza
  • Seat Alhambra
  • Seat Toledo
  • Seat Malaga
  • Seat Arosa a iné vykopávky.

Základné slovíčka a frázy Edit

  • Mi aerodeslizador está lleno de anguilas = Moje vznášadlo je plné úhorov
Necyklopedické štáty

Globe

 AbsurdistanFlag of the People&#039;s Republic of Antarctica AntarktídaFlag of Byzantine Empire Byzantská ríša500px-Flag of the Soviet Union (1923-1955) svg CCCPCzechoslovakia COA 1961-1989 svg ČeskoslovenskoFranská ríšaFlag of San Francisco svg HollywoodInternet Connection Tools InternetMeliško minca Kráľovstvo ŠumavyMoravia MoravaNaval Ensign of Austria-Hungary Rakúsko UhorskoOsmaniRim vlajka Rímska ríšaWar Ensign of Germany 1938-1945 Tisícročná ríšaFlag of Free France Veľké UhorskoBarbary ensign Veľká Morava


Tieto sú vraj naozaj:
Afg 3D 12 AfganistanFlag of England AnglickoStandard of the President of Bulgaria BulharskoFlag Czech republic ČeskoNew Chinese Imperial Flag ČínaFlag of Dubai DubajFlag of Egypt EgyptEu flag Európska úniaState Flag of Finland (bordered) FínskoFlag of Free France FrancúzskoAlternative flag of greece 2.svg GréckoFlag hnkg Hong KongCroatian flag ChorvátskoFlag-of-Israel 12 IzraelFlag of India 12 IndiaÍrskoFlag of Japan JaponskoCannabis marijuana leaf parody flag KanadaKosovo State Flag KosovoFlag of Cuba 12 KubaLíbyaHunFlag MaďarskoFlag of Mongolia MongolskoFlag of Germany (state) NemeckoFlag of Norway.svg NórskoPoľskoAustrian State flag RakúskoFlag of Romania 12 RumunskoFlag of Russia Rusko500px-Flag of Slovakia SlovenskoFlag of Slovenia SlovinskoFlag of Switzerland2 ŠvajčiarskoFlag of Serbia SrbskoFlag of Italy TalianskoFlag of Turkey 12 TureckoUkr vlaj UkrajinaFlag of America USAFlag of the United Kingdom Veľká Británia