Koza

Z Necyklopédia

Prejsť na: navigácia, hľadanie
Koza
Koza z obnizonym zawieszeniem

Koza - sesternica ovce.

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

"Padla koza na kameň."

- ľudo - o nešťastnej koze
Koza

Koza je sesternica ovce, ale kedysi v minulosti sa obe pohádali kvôli tomu, či je pohodlnejšie srať bobky alebo na exkrementy použiť kompaktnejšiu formu. V súčasnosti robia všetko pre to, aby si ich ľudia nespájali.

[upraviť] Vzhľad

Koza sa na ovcu celkom ponáša, akurát nemá ovčiu vlnu, čím nevýslovne trpí. Niet divu, že ovciam pri každej príležitosti pripomína, že je omnoho štíhlejšia a má úplne cool bradu. Celkovo však ide o nesmierne zakomplexované zviera, ktoré závidí ovciam úplne všetko. A nechutne smrdí.

[upraviť] Správanie

Koza uprednostňuje pokojné tempo, počas ktorého sa môže dosýtosti napásť. Keď sa práve nepasie, pozoruje okolie. Kozy spolu komunikujú mečaním, ktoré si netreba mýliť s bečaním ovce. Mečanie je menej variabilné ako bečanie a seká sa do niekoľkých slabík, je tiež vo vyššej tónine. Mečanie sa ponáša na zvukové prejavy.

[upraviť] Rodinný život

[upraviť] Koza

Samica kozy sa volá koza. Rozoznanie od jejího penisu samca je ťažké, nakoľko obaja majú brady a niekedy sa aj u kozy vyvinú rohy, zatiaľ čo niektorí capi napríklad rohy nemajú. Určujúcim znakom je preto vemeno. Vemeno má samica koza

[upraviť] Cap

Samec kozy nazývaný cap, nesprávne aj kozoj, je zviera menšie od koňa, väčšie od psa. Vzhľadovo je podobný ťave bez hrbov, vyznačuje sa briadkou, prekvapivo umiestnenou priamo na brade. Rovnako, ako aj alkoholici z Hriňovej, aj cap je agresívny, hlučný, smrdí, bije svoju ženu aj deti a lezie každému na nervy. Má vlastné súhvezdie - Cap. Je to súhvezdie kozorožca, ktoré horoskopológovia pomenovali Cap, ide o skratku Capricornus.

[upraviť] Kozľa

Alebo tiež kozliatko, je mláďa kozy. Charakteristické je najmä tým, že poskakuje ako kozľa a uverí vlkovi, že je jeho mamička. V dospelosti už pochopí, že si nemôže dovoliť vyskakovať, a ide sa pásť.

[upraviť] Potrava

Koza je bylinožravý prežúvavec, spásajúci rôzne rastliny. V záujme zvýšenia svojej konkurencieschopnosti sa koza orientuje aj na rastlinstvo, ktorým ovca ohrdne. Zožerie aj bodliak.Je to párnokopytník

[upraviť] Využitie

Koza je cenená najmä ako producent mlieka. Kozie mlieko je obzvlášť páchnuce a obzvlášť nechutné. Využíva sa preto najmä ako prostriedok týrania detí. Po smrti koza môže poskytnúť aj mäso, ale masové využitie mäsa je len v niektorých regiónoch, s ktorými nechce mať civilizovaný svet nič spoločné.

[upraviť] Pozri aj

Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDelfínDikobrazDodogmaEmuFčelaFilckyHadHrochHyenaChameleónJóžin z bážinJežkoKomárKopytníkKrokodílKrtkoKruté jablkoLabuťLevĽudoMačkaMandelinkaMapinguariMedveďMorča obrovskéMravceMyšMuchaOpicaOsaPavúkPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesSarančatáSlonSomárŠakalŠkrečokŠvábTchorTigerTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVošVyrhulaYetiZlatá rybka

Petrmnam

Jedlé
BaranBizónyDiviakJeleňJelenček africkýChobotnicaKačicaKamzíkKôňKorytnicaKozaKravaOvcaPotkanPrasaPrasopesRybaRakSarančatáSliepkaSlimák záhadnýŠmolkoviaTuleňÚhorVtákZajac

Húpací koník