FANDOM


"Hah? Odkedy sme Moslimovia?"

- Džingischán - reakcia na mongolské náboženstvo v hre Medieval 2 Total War
Mongol

Terajší mongolský Veľký Chán, Ujgurschán.

Mongolsko, po mongolsky Монгол улс je krajina v Ázii, ktorá je známa chovom zvierat, chovom sumo zápasníkov a chovom Veľkých Chánov. V súčasnosti ho obýva asi 2 736 800 obyvateľov, z čoho 146 806 (to nie je prvočíslo) je zápasníkov sumo a 1 je Veľký Chán. Okrem nich tu žije aj asi 50 miliónov zvierat, hlavne kôz a oviec.

Význam slova Edit

V cyrilike, 'Mongol' je Монгол.

Ako to vyslovím? Edit

MOH-ron. Keďže je to napísané v cyrilike, үѻц дяэ дьѻцт шндт үѻц aяє яэдԃiпg ҭнiѕ!


Mongolská ríša

Najväčšia rozloha Mongolskej ríše.

História Edit

Mongoli si odjakživa žili na svojich pláňach medzi Ruskom a Čínou, aj vtedy, keď ešte Rusko a Čína nejestvovali.

Keď však Čína vznikla, Mongoli, ktorí ešte nemali Veľkého Chána, čoskoro zistili, že Číňania sú vyspelejší a hlavne bohatší ako oni. A tak od 3. storočia P.V.T. začali mongolskí jazdci podnikať bojovné a plienivé výpady na čínske územie, pri ktorých zabili desaťtisíce mužov a detí a znásilnili milióny žien. Keď to Číňania zistili, začali rýchlo stavať Veľký čínsky múr.

O niečo neskôr, v 3. storočí sa Mongoli pohádali so svojimi kamarátmi Hunmi a Avarmi, na čo sa Huni vybrali na západ až do Európy, kde vyplienili hádam všetky národy a zastavili ich až spojené európske armády na Katalaunských poliach v roku 452. Avari ostali v Dunajskej kotline, kde stáročia terorizovali susedov Slovanov, dokonca aj Slovákov. V 7. storočí im prvý úder zasadil franský kupec Samo, a okolo roku 800 P.V.T. ich dorazil franský cisár Karol Veľký.

V tom období naši Mongoli stále plienili Čínu, no nebolo to ono, nedarilo sa im účinne prekonávať stále lepší val. V tomto čase však predok Ujgursa Mäsochána, akýsi Samei Mäsochán, vynašiel najväčší mongolský objav stredoveku hneď po pušnom prachu, ktorý bol vynájdený neskôr, a to klobásu zo psa.

GenghisPortrait

Džingis Chán, najslávnejší mongolský panovník.

KhubilaiPortrait

Kublaj Chán, vnuk Džingis Chána.

Zlom v situácii Mongolov nastal na začiatku 13. storočia. Rozhádané mongolské kmene chcel zjednotiť už Džingischánov otec, ktorého však zavraždili. Toto malého Džingisa utvrdilo v myšlienke, že musí zjednotiť Mongolov. Po rokoch sa mu to podarilo, tí ho zvolili za Veľkého Chána, prijal meno Džingischán (Pán sveta, lebo dovtedy sa volal Temudžin - pán stoky).

Už čoskoro začal Džingischán dobyvačné kampane na všetky svetové strany, hlavne však na západ kde porazil zvyšky Mongolov, Karu Khitaj aj mimozemšťanov.

Politika a obyvateľstvo Edit

JazdecMongolsko

Príslušník slávnej mongolskej kavalérie.

Šport Edit

Väčšina mongolských športov sa robí na koňoch, vrátane konského póla, konského vodného póla, pretekaní sa na koňoch, sokoliarstva na koňoch (niekedy aj bez koňov), či naháňania Číňanov na koňoch.

Turistický (vz)ruch Edit

Necyklopedické štáty

Globe

 AbsurdistanFlag of the People's Republic of Antarctica AntarktídaFlag of Byzantine Empire Byzantská ríša500px-Flag of the Soviet Union (1923-1955) svg CCCPCzechoslovakia COA 1961-1989 svg ČeskoslovenskoFranská ríšaFlag of San Francisco svg HollywoodInternet Connection Tools InternetMeliško minca Kráľovstvo ŠumavyMoravia MoravaNaval Ensign of Austria-Hungary Rakúsko UhorskoOsmaniRim vlajka Rímska ríšaWar Ensign of Germany 1938-1945 Tisícročná ríšaFlag of Free France Veľké UhorskoBarbary ensign Veľká Morava


Tieto sú vraj naozaj:
Afg 3D 12 AfganistanFlag of England AnglickoStandard of the President of Bulgaria BulharskoFlag Czech republic ČeskoNew Chinese Imperial Flag ČínaFlag of Dubai DubajFlag of Egypt EgyptEu flag Európska úniaState Flag of Finland (bordered) FínskoFlag of Free France FrancúzskoAlternative flag of greece 2.svg GréckoFlag hnkg Hong KongCroatian flag ChorvátskoFlag-of-Israel 12 IzraelFlag of India 12 IndiaÍrskoFlag of Japan JaponskoCannabis marijuana leaf parody flag KanadaKosovo State Flag KosovoFlag of Cuba 12 KubaLíbyaHunFlag MaďarskoFlag of Mongolia MongolskoFlag of Germany (state) NemeckoFlag of Norway.svg NórskoPoľskoAustrian State flag RakúskoFlag of Romania 12 RumunskoFlag of Russia Rusko500px-Flag of Slovakia SlovenskoFlag of Slovenia SlovinskoFlag of Switzerland2 ŠvajčiarskoFlag of Serbia SrbskoFlag of Italy TalianskoFlag of Turkey 12 TureckoUkr vlaj UkrajinaFlag of America USAFlag of the United Kingdom Veľká Británia