Prešov

Z Necyklopédia

Prejsť na: navigácia, hľadanie
Prešov
Prešiel
PPP - letisková veža.jpg
Letisková veža v Pršešove
{{{název}}} – znak
znak
{{{název}}} – vlajka
vlajka
poloha
kontinent: Eurázia
štát: Slovensko
(Zväz Slovenských
Socialistických Republík)
región: Koňare (Salt State)
World map.jpg
rozloha a obyvateľstvo
rozloha: 108 km² (10 800 ha)
počet obyvateľov: 91 782 Koňarov
(1. január 2010)
hustota osídlenia: 1 301,12 obyv./km²
správa mesta
starosta: {{{starosta }}}
sekretárka: áno aj...

Prešov je najväčšia dedina na Východnom Slovensku, niekedy aj mylne označovaná za mesto. Svojou polohou Prešov iba tesne minul iné osídlenie východu, známe ako Košice.

[upraviť] Historické fakty

Prví ľudovia začali osídľovať Prešov ešte v dobe kamennej o čom svedčia významné archeologické dôkazy, ako napríklad to, že aj dnes tu môžeme nájsť rôzne kamene. Takže o Prešove vedel svoje už aj praľudo. Po tom ako sa už vedelo písať sa prvá písomná zmienka o Prešove objavila v roku 1247 P.V.T. (nie je to prvočíslo!). Takže písať sa v Prešove učia odvtedy.

[upraviť] Prešov - letecká veľmoc

Dedina Prešov mala odnepamäti nielen medzinárodný ale aj medziplanetárny význam. Neklamným znamením tohto významu v meste je skutočnosť, že matka z NASA rozhodla, že v jeho centre postaví svoju tajnú pristávaciu plochu pre mimozemské vesmírne lode obsadené mimozemšťanmi a mimozemšťankami.

Aj pre armádu malo mesto význam. V Prešove už dlhú dobu pôsobí veľmi dobre vybavené vojenské letisko svetového významu v Nižnej Šebastovej - to je aj hlavný dôvod toho, prečo sa na Slovensko boja zaútočiť mocnosti z okolitých krajín. Pristávanie v Pršove je už tradičný zvyk. Vo všeobecnosti je známe, že za istých okolností by bolo pre ľudov potupou ak by pri minimálne trojdňovom pobyte v Prešove aspom raz nezažili pravé východniarske „pristátie na papuľu“.

Prešov je známy tým, že na „mestskom obchvate“ neexistuje zelená vlna, a tak na každom semafóre stojíte na červenej. Preto sa Prešov vyznačuje tým, že má svoju „červenú vlnu“. Červená vlna je dobrou motiváciou na adrenalínový šport známy ako „štart na červenú“.

[upraviť] Geografia

Prešov sa nachádza na východnom Slovensku tridsať kilometrov na sever od Košíc a 360 kilometrov na severovýchod od pupku Slovenska.

Cez mesto preteká rieka Torysa, ktorej názov poukazuje na niekdajší veľký výskyt rysov v tejto oblasti. Všetkých vyhubil Chuck Norris, keď tadiaľto prechádzal. Vtedy si od radosti, akú krásnu krajinu našiel dupol, čím spôsobil zemetrasenie, ktoré na východ od Prešova vytvorilo Slanské vrchy a na západe Šarišskú vrchovinu, ktoré spolu so Solivarmi a obcou Zlatá Baňa a semafórom v Sabinove patria medzi najvyhľadávanejšie turistické destinácie vo vesmíre.

[upraviť] Obyvateľstvo

Počet obyvateľov Prešova na Vianoce sa odhaduje na 95 000. Na Všechsvätých, spolu s tými, čo si teraz hovoria „Košičania“, či „Bratislavčania“, je ich cca 210 000, potom po zbytok roka okolo 60 000.

Demograficky je to tam pestré. Väčšinu z jeho obyvateľov tvoria „koňare“ (pôvodní obyvatelia - nadľudia), rómovia (privandrovalci), ale aj vojaci a kríženci vojakov s domácim obyvateľstvom. Koňare navzájom vo všetkom spolupracujú a v šírom okolí sú známi ako veľmi priateľskí ľudia, ktorí si radi vypijú s hocikým. Vzhľadom na veľkú nezamestnanosť v regióne je veľmi malá možnosť zamestnať sa inak, než umeleckou činnosťou. Preto mestská pôrodnica produkuje veľa spevákov, hercov, maliarov, spisovateľov a pornohercov.

Voľné pracovné miesto sa v Prešove objaví v priemere raz za štyri roky - keď sú voľby primátora. Až 50,1% jeho obyvateľov je bez práce. Zvyšných 49,9% za prácou cestuje do iných miest, z toho 79,65% do Košíc. "Prácechtivý" Košičania však z toho, že im Prešovčania zaberajú miesta, nie sú príliš nadšení, a preto nie je nič nezvyklé vidieť na diaľnici Prešov - Košice blokády, ktoré majú zabrániť Prešovčanom v ceste do práce. Väčšinou sú tieto blokády aj tak na nesprávnych cestách, ale vzhľadom na rozšírenú filozofiu ma-amvpitchizmu medzi Košičanmi im to je jedno. Mnoho koňarov pracuje v zahraničí, kde sa vzájomne spoznávajú tak, že ticho opakujú otázku "Ta to ta ty tu?" a čakajú, kto sa chytí.

[upraviť] Jazyk

V Prešove sa rozpráva - šariščinou. Je to akási podivuhodná šušlaná zmes všetkých svetových jazykov kombinovaná s odpľúvaním. Rozumejú jej len obyvatelia Prešova a blízkeho okolia, občas aj Angličania, ktorým aj keby boli dotieraví, odpovedia nanajvýš asertívnou vetou „Ic het“ (v preklade: „to je klobúk“).

[upraviť] Šport

Po páde komunizmu v Prešove zanikli skoro všetky športové odvetvia. Zachránili sa iba hádzaná a futbal. Práve futbal je v Prešove športom číslo jedna. Ich fanúšikovia patria spolu so žilinskými k najlepším na svete. Hovorí sa, že iba nejaký Lobby a ešte niečo rozhodli, že vďaka mizernému hlasovaniu sa futbalová liga volá „Corgoň liga“. Pôvodne mala liga mať korene v Prešovskom okrese a mala sa volať „Liga smädných mníchov“.

[upraviť] Doprava

[upraviť] MHD

DPMP - Dopravný Podnik "Mesta" Prešov (z nepochopiteľných príčin nazývaný tiež Mapka - je to celkom pochopiteľné, keďže v čase socializmu to bol "mestský autobusový podnik" - MAP) bol založený v roku 1949. Po skončení druhej svetovej vojny nebolo možné začať vykonávať MHD s novým vozidlovým parkom, a tak bola prijatá ponuka na zakúpenie starších vozidiel značky Tatra z prevádzok MHD v Prahe, Plzni a Bratislave. Dnes je však realita iná. Prešov už vozidlá nedostáva darom, ako tomu bolo v minulosti, ale kupuje si ich sám. Vzhľadom na finančnú situáciu obce sa však Prešovčania nemôžu po obci voziť na autobusoch, ale na dodávkach. V rámci šetrenia finančných prostriedkov, sú do budúcnosti pripravené aj konské povozy pod krycím názvom "Návrat ku koňom".

So zavedením MHD bola v Prešove zavedená aj špeciálna jednotka vzdialenosti, známa ako „jedna zastávka“. Určuje vzdialenosť medzi dvoma ľubovoľnými zastávkami MHD.

Ďalším významným prostriedkom dopravy v meste je prešovské metro, ale aj ten autobus, čo pod tým drótom chodí, známy aj ako trolejbus.

Charakteristickým znakom MHD v Prešove je aj vynechávanie spojov z dôvodu blokovania otáčacích plôch a zastávok cudzími motorovými vozidlami, kedy si občan s patričnou, pre túto obec typickou kultúrnou úrovňou povie: "Ja že tu nemožem stac".

[upraviť] Letecká doprava

Prešov síce nemá letisko, no má vrtuľníkovú základňu, na čo je každý správny Prešovčan patrične hrdý. Zároveň sa v centre nachádza aj pristávacia plocha pre UFÁ. Tú však môžu používať len obyvatelia Prešova označení znamením Mesiaca.

[upraviť] Obrazová časť

 
500px-Flag of Slovakia.png
Mestá, obce a iné diery Slovenska

Banskobystrický kraj:
Banská Bystrica, Brezno, Hronský Beňadik, Psiare, Klenovec, Las Walas, Nová Baňa, Predná Hora

Bratislavský kraj:
Bratislava (Devín, Pétržka..), Čataj, Senec

Poloha slovenska.jpg

Košický kraj:
Košice, Michalovce, Spišská Nová Ves

Nitriansky kraj:
Nitra, Nitrianska Blatnica, Nové Zámky, Šurany, Topoľčany

Prešovský kraj:
Prešov, Humenné, Kežmarok, Jakubova Voľa, Medzany, Mirkovce, Štrba, Sabinov

Trenčiansky kraj:
Brunovce, Dubnica nad Váhom, Horná Streda, Maríková, Myjava

Trnavský kraj:
Trnava, Hlohovec, Jaslovské Bohunice, Moravany nad Váhom, Piešťany, Pustá Ves

Žilinský kraj:
Žilina, Čadca, Dolný Kubín, Kláštor pod Znievom, Košťany nad Turcom, Kysuce, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Majtánky, Martin, Trebostovo, Ružomberok, Strečno, Terchová, Turzovka, Zákamenné

Slovenské legendy: Corgoň, Horná Dolná, Kerestúr, Kocúrkovo, Letapičinovce