Sacharidy

Z Necyklopédia

Prejsť na: navigácia, hľadanie
Stilleben mit Brot und Zuckerwerk.jpg

Sacharidy (lat. Carbohydrates) sú úžasné látky vyskytujúce sa v prírode veľmi často, hlavne v rastlinách, zvieratách a ľudoch. Sú výdatným zdrojom energie v našej strave.

Mnohí sa nazdávajú, že sacharidy sú cukry a nachádzajú sa teda iba v cukrovinkách. To však vôbec nie je pravda. Sacharidy sú všade.

[upraviť] Vzorce

Je viacero možností ako zapísať vzorec sacharidu. Na to sa používajú vzorce, ktoré vymysleli Nejakí Nemci, ale tým nikto nerozumel. Potom prišiel akýsi angličan a zachránil všetko. Dodnes sa jeho vzorce používa na všetkých stredných školách, vysokých školách a stredných školách. Praktické využitie nemajú.

Vzorec sacharidov:

cukor/tuk

[upraviť] Celulóza

Celulóza je rad sacharidov, ktoré sa držia za ruky akýmisi energetickými väzbami. Bežný ľudovia ich nedokážu odtrhnúť a preto celulózu nestrávia a vyserú ju v pôvodnom stave. Jedinými borcami, ktorí dokážu spretrhať ich magické sily sú baktérie.


WMD-chemical.png Chemické gebuziny
DeflagráciaElementárne jadro vodíkaOxidačno-redukčná reakciaHovnoDekelova tabuľka prvkovPeriodická sústava prvkovToxicRopaSavoHéliumSekundové lepidloKyselina sírováOhňoPlatinaKovoMydloSacharidySňahVodaMŕtve moreZelená Skalica

Anton SirotaAlbert Zweistein

V iných jazykoch