Slovinsko

Z Necyklopédia

Prejsť na: navigácia, hľadanie

Slovinsko je krajina na severe Balkánu v Európe, ktorú si často mýlia so Slovenskom. Preto je pravdepodobné, že aj vy hľadáte informácie o Slovensku, a nie o Slovinsku. Ak sa však predsa len chcete dozvedieť niečo aj o Slovinsku, čítajte kľudne ďalej.

Slovinsko

Tipická Slovínska vlajka

[upraviť] História

Dejiny Slovinska napodiv nie sú veľmi spojené s dejinami Slovenska. Na území dnešného Slovinska sa pôvodne rozprestieralo kráľovstvo Chlpáka Umcha Gulu, bratranca Tlapáka Umba Gulu. Okolo 6. stor. P.V.T. sa tu usadili Kelti, potom Ilýri, Rimania, až sem v 5. storočí prišli Slovania Slovinci. Tí si neboli schopní spraviť poriadky s vlastným štátom, a tak boli súčasťou Franskej ríše, Českého kráľovstva, Uhorska, či Juhoslávie. Až v roku 1991 sa osamostatnilo. Od roku 2003 je členom LFS, ligy spriatelených štátov so Slovenskom.

[upraviť] Geografia a obyvateľstvo

Slovinsko má rozlohu oveľa menšiu ako Slovensko. Aj obyvateľov má menej, iba asi 2 milióny. Na severe krajiny sú Júlske Alpy - jediné pohorie, ktoré je tu vyššie ako Tatry, čo dosť štve aj Jána Slotu, ktorý už viackrát podal návrh na odpálenie Triglavu (2864m) tak, aby mal menej ako 2655 metorv, Žiaľ, jeho návrh v NR SR neprešiel a tak zrejme jedinou možnou alternatívou je nabúrať do Triglavu Jankovým požičaným lietadlom pri ceste do Chorvátska.

Slovinci sú dosť hanbliví ľudia, von chodia väčšinou iba s tričkom s nápisom „Ja nie som Slovák“. O tom by vedel rozprávať aj Honzík Novotný, ktorý sem v lete chodieva na dovolenky. Dokonca o tom porozprával aj jednu historku:

[upraviť] Honzíkova historka

Rozpráva sám Veľký Čech Honzík: „Víte, byla to myslím neděle, když jsem s mou Romankou jen tak šlapal po pláži. Po pár minutach mi začalo být podezřelé, že všichni lidé nosí trička s nápisem Já nejsem Slovák. Řekl jsem Romance, proč takové nemáme taky my! A protože poblíž nebyl žádný obchůdek s prádlem, požádali sme místní pár, jestli by nám ty svoje trička neprodali. Ti s panikou utekli. Pak jsem si uvědomil, že Romanka je vlastně Slovenka a že by tedy takové tričko nosit neměla. Ještě že jsem ty trička nekoupil, vždyť bych je měl navíc!“ Potom sa Honzík začal nekontrolovateľne smiať, bohužiaľ, tomuto vtipu zjavne rozumel len on sám.

[upraviť] Významní rodáci

Zatiaľ sa tu nikto známy nenarodil, hádam sa to v blízkej budúcnosti zmení.

[upraviť] Turistický ruch

Dosť často sem chodia aj turisti, nielen Hozník. Medzi hlavné lákadlá patrí historické hlavné mesto Ľubľana s peknými parkami a smetiskami či jazero Bled, ktoré je známe tým, že sa tu utopil kapor Bonifác Starý, zakladateľ panovníckej dynastie kaprov zo Slovenska. Avšak môžete predsa len navštíviť aj Jadranské mori pri Kopri a Portoroži, no nepýtajte si od domácich tričká!

[upraviť] Pozri tiež

Necyklopedické štáty

Globe

 Absurdistan Flag of the People's Republic of Antarctica  Antarktída Flag of Byzantine Empire  Byzantská ríša 500px-Flag of the Soviet Union (1923-1955) svg  CCCP Czechoslovakia COA 1961-1989 svg  ČeskoslovenskoFranská ríša Flag of San Francisco svg  Hollywood Internet Connection Tools  Internet Meliško minca  Kráľovstvo Šumavy Moravia  Morava Naval Ensign of Austria-Hungary  Rakúsko UhorskoOsmani Rim vlajka  Rímska ríša War Ensign of Germany 1938-1945  Tisícročná ríša Flag of Free France  Veľké Uhorsko Barbary ensign  Veľká Morava


Tieto sú vraj naozaj:
Afg 3D 12  Afganistan Flag of England  Anglicko Standard of the President of Bulgaria  Bulharsko Flag Czech republic  Česko New Chinese Imperial Flag  Čína Flag of Dubai  Dubaj Flag of Egypt  Egypt Eu flag  Európska únia State Flag of Finland (bordered)  Fínsko Flag of Free France  Francúzsko Alternative flag of greece 2.svg  Grécko Flag hnkg  Hong Kong Croatian flag  Chorvátsko Flag-of-Israel 12  Izrael Flag of India 12  IndiaÍrsko Flag of Japan  Japonsko Cannabis marijuana leaf parody flag  Kanada Kosovo State Flag  Kosovo Flag of Cuba 12  KubaLíbya HunFlag  Maďarsko Flag of Mongolia  Mongolsko Flag of Germany (state)  Nemecko Flag of Norway.svg  NórskoPoľsko Austrian State flag  Rakúsko Flag of Romania 12  Rumunsko Flag of Russia  Rusko 500px-Flag of Slovakia  Slovensko Flag of Slovenia  Slovinsko Flag of Serbia  Srbsko Flag of Italy  Taliansko Flag of Turkey 12  Turecko Ukr vlaj  Ukrajina Flag of America  USA Flag of the United Kingdom  Veľká Británia