Wikipédia

Z Necyklopédia

Prejsť na: navigácia, hľadanie
Wikipédia
Gold piece
Fuckyou
satirická encyklopédia
VTN VEDECKÝ TÍM   NECYKLOPÉDIE
odporúča článok Wikipédia,
pretože odhaľuje odborné fakty.

Tento článok môže byť použitý
ako referencia v odborných kruhoch.

Wikipédia je satirická „encyklopédia“ parodujúca Necyklopédiu, aj keď sama tvrdí opak. Wikipédia je zbierkou zoznamov, výhonkov, veľmi rozšírených omylov, mystifikácií, neoverených informácií všelijakého druhu. Je zameraná na propagáciu komunistickej ideológie a ovláda ju všemocné tretie vtelenie všemocného Stalina, ktorý sa však kryje pod tajnou prezývkou. Táto ruka jej šedej eminencie je badateľná podľa zásahov jej správcov. Heslá nemajú nič spoločné so skutočnosťou a Necyklopédia je v nej humorne definovaná ako nebezpečná paródia Wikipédie.

Wikipédia o sebe tvrdí, že „je slobodná“, čo v praxi znamená, že ju slobodne ovládajú správcovia Wikipédie. Títo správcovia sú obvykle veľmi mladí a teda každý z nich si myslí, že je najchytrejší. Ak sami niečo nevedia, žiadajú, aby to bolo doložené zdrojom tvrdenia.

Príklad: V novom článku je uvedené: „Voda tečie dole“ {chýba zdroj?}“. Poznámku „{chýba zdroj?} určite pridal správca. Asi sa chce napiť a hľadá prameň (t.j. „zdroj“) vody. Keby chcel upravovať, tak by text upravil nasledovne: „Voda tečie dolu.“ a potom by sa mohli spolu s ďalším správcom revertovať a neskôr diskutovať o vážnom probléme v ich „Krčme“, ktorú dokukali z necyklopedickej „Dedinskej žumpy“.

Čím viac článkov správca Wikipédie takto upraví, tým je slávnejší a od iných správcov je mu udelené vyznamenanie (tľapi, tľapi...). Týmito vyznamenaniami sa potom správcovia chvália na svojich osobných stránkach.

Ďalšou úlohou správcu je bez prieťahov uraziť každého začínajúceho autora. Začnete písať článok, po nejakej hodine zistíte, že musíte doštudovať niečo o formátovaní alebo dohľadať informácie a tak rozpracovaný článok uložíte. Keď sa tam o ďalšiu hodinu vrátite, nájdete ho už označený na zmazanie, prípadne aj s nejakou tou vtipnou poznámkou tvrdiacou, že v článku nič nie je. Napriek tomu, že na prvý pohľad vidieť, že ste začali písať seriózne.

Napriek neustálemu volaniu Wikipédie po zdrojoch si musíte dávať veľký pozor, ak nejaký zdroj odcitujete. Ľahko sa vám stane, že potom vás označia za plagiátora. Pridáte napr. do 2-3 nové vety, pričom ich časti doslova skopírujete z originálu, poprepájate vlastnými výrazmi, a následne pridáte kompletnú referenciu na originál. Skrátka niečo, čo sa bežne robí aj v skutočných vedeckých článkoch. Redaktor vďaka vašej referencii otvorí zdroj a pomocou nejakého robota zistí „zhodu s originálom 80%“. Pošle vám na prečítanie kompletnú copyrightovú politiku Wikipedie, vysvetlí, že citácia mala byť buď kratšia, alebo uvedená v úvodzovkách, alebo parafrázovaná vlastnými slovami. Budiž. Aj keď je prehnane prísny (za plagiát sa v normálnom časopise považuje až to, keď je celý článok postavený na citáciách niekoľkých iných článkov, bez vlastného príspevku), dá sa to rešpektovať. Lenže, aby ste to nemali také ľahké, redaktor celý váš príspevok neobnoviteľne zmazal, takže ak by ste chceli poslúchnuť jeho radu, museli by ste začať úplne odznova. A pripojí výstrahu, že ak vo svojich zločinoch budete pokračovať, tak vám bude zablokované konto.

Čím viac autorov správca Wikipédie takto urazí, tým je slávnejší a od iných správcov je mu udelené vyznamenanie (tľapi, tľapi...). Týmito vyznamenaniami sa potom správcovia chvália na svojich osobných stránkach.

Pokiaľ chcete úspešne prispievať, najlepšie je napísať vlastné, hoci aj nepodložené názory, a ako zdroj uviesť ľubovoľný vedecký článok aspoň približne na danú tému. Redaktor potom ani nenájde plagiát, ani nemá šancu (a čas) si overiť, či daný článok naozaj potvrdzuje to, čo ste napísali. Buzerovaním ku kvalite.

Wikipédia má aj svojský názor na to, ako má vyzerať seriózna informácia a že serióznosť znamená čo najväčšiu suchopárnosť. Tento prístup sa prejavuje napr. vo wikipedickom kalendári, čiže prehľade výročí, ktoré pripadajú na daný deň. Tu sa dočítate, napr. že „Jánošík, slovenský zločinec“ alebo „Ján Amos Komenský, český spisovateľ“. Veľmi obľúbené sú aj prívlastky „vojak“ (ten sa požíva aj v prípade, že šlo o vojvodcu), „autor“ (čoho, do piči?), „inžinier“ a p. Ak sa pokúsite do texu doplniť, prečo dotyčná osoba stojí za zmienku, napr. „Jánošík, slovenský legendárny lúpežník, obdoba Robina Hooda“, tak váš príspevok bude okamžite vymazaný aj s výstrahou,nech sa to neopakuje.


[upraviť] Pôvodná myšlienka

Wikipédiu pôvodne vymyslela Poľská uživateľka Internetu Wiki Rydzyková, ktorá svoje myšlienky predala aj s hlavou firme Microsoft. Bill Gates túto myšlienku ako nebezpečný nápad ihneď uzamkol na svojom USB kľúči a nechal ju sedem rokov ležať vedľa svojho IBM.

Až v roku 1997, keď ropná kríza ohrozovala svetovú ekonomiku, sa Gatesov USB s plánmi Wikipédie omylom dostal do smetí, kde ho našla banda bezdomovcov. Tieto skrachované individuá, predtým neúspešní programátori, lumpi a ogrgeľovia si pozorne prezreli obsah kľúča ale keďže našli iba detskú pornografiu a plány pseudoencyklopédie, kľúč sformátovali a začali ho používať.

V decembri 1999 došlo v USA k sociálnym nepokojom, pri ktorých bola banda bezdomovcov zatknutá a vypočúvaná agentúrou F.B.I. pre podozrenie zo špionáže pre východné mocnosti. Pri pokuse o útek, boli všetci sedemnásti bezdomovci, 29. júla 2000 zastrelení na schodoch za Pentagonom. Ich osobné veci prepadli štátu spoločne s inkriminovaným USB kľúčom, ktorý preštudovali agenti Máldr a Skálová. 29. apríla 2001 agenti poskytli obnovené informácie z USB kľúča svojim kolegom z CIA. Títo dvaja nakoniec sprevádzkovali Wikipédiu na svojom domácom serveri, aby mohli rozširovať svoje chorobné názory a nepravdy do sveta.Necyk Internetové stránky a podobné kraviny
Http://www.NecyklopédiaWikipédiaGoooooooogeľBleskovkyFacebookPokec.skPogrcYoutube
gl:Galipediasimple:Wikipedia